Minicasco

Minicasco – gdzieś to już słyszałeś? Bardzo możliwe, że spotkałeś się już z tym pojęciem, jeżeli jesteś kierowcą. Niewiele osób wie jednak, co się za nim kryje…

Co to takiego?

Ujmując najkrócej: jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych.
Kluczowy jest tu przedrostek „mini” – to najbardziej podstawowa ochrona samochodu. Mimo to, znajduje wielu zwolenników: jako alternatywa dla ubezpieczenia AC.

Sprawdza się dla kierowców, którzy nie potrzebują tak kompleksowej usługi jak typowe ubezpieczenie samochodu. Bardzo często interesują się nim ludzie młodzi, a to ze względu na znacznie niższe koszty – ze względu na swój młody wiek nie mogą przecież liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę.

Jedno jest pewne: potrzebujesz ubezpieczenia dla swojego samochodu. Tak jak potrzebujesz ubezpieczenia biorąc kredyt mieszkaniowy. Kwestią przedyskutowania i skalkulowania zostaje zakres tego ubezpieczenia, firma, w jakiej to ubezpieczenie weźmiemy no i cena.

Co oferuje?

I tu właśnie jest problem: nie ma jednego stałego zestawu usług wchodzącego w skład Minicasco. U każdego ubezpieczyciela Minicasco wygląda inaczej. Najczęściej jednak ubezpieczenie Minicasco odnosi się do znacznych uszkodzeń pojazdu – od 70%. Niewielka usterka? Za to odszkodowania nie dostaniesz. Jest to więc oferta dla kogoś, kto obawia się poważnych zniszczeń, któremu zależy na tym, co najistotniejsze.

Mówiąc wprost – Minicasco nie opłaca się komuś, kto myśli o drobnych wypadkach, drobnych problemach i usterkach. Tak samo, jak nie opłaca się brać kredytu mieszkaniowego na wysoki procent na małą klitkę, która podoba nam się tylko dlatego, że jest w miarę tania.

Ponadto, różni się zakres tego, jak do wypadków i uszkodzeń dochodzi – ubezpieczeniem Minicasco z reguły nie są objęte kolizje. Koszty zderzenia z innym pojazdem bądź z budynkiem będzie trzeba więc pokryć samemu. Jedynym wyjątkiem jest zderzenie ze zwierzęciem które nagle wybiega na drogę. Można także liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu lub gdy zostanie on uszkodzony na skutek żywiołu (np. pożaru, gradobicia).

Każde ubezpieczenie Minicasco jest jednak inne – jego szczegółowe warunki ujęte są w umowie z ubezpieczycielem.

Za ile?

Podobnie jak w przypadku zakresu ubezpieczenia, cena ubezpieczenia różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Przedział cenowy jest również szeroki – od składki wynoszącej około 150 zł do ponad tysiąca!

Łatwo się pogubić wśród ofert prawda? Bardzo przydatne są w takim przypadku coraz bardziej popularne internetowe kalkulatory wszelkiej maści: kalkulator kredytowy, kalkulator finansowy… Również koszty Minicasco policzysz za pomocą takiego kalkulatora! Nie czekaj, spróbuj sam!